19.04.2021р. 6клас ТЕМА: "Зустріч з увертюрою"
Мета.
Ознайомити з особливостями жанру «увертюра» як самостійного симфонічного твору
та з його історією розвитку, ознайомитися з характерними ознаками увертюри як
жанру симфонічної музики, розглянути різницю між увертюрами до опер,
кінофільмів та самостійними творами для симфонічного оркестру, ознайомити учнів
з авторами та виконавцями увертюр різних часів.
Розвивати вміння
учнів уважно слухати симфонічну музику та знаходити на слух характерні ознаки
жанру увертюри, розвивати вміння висловлювати власні музичні враження від
прослуханого твору, знаходити відповідність
між змістом, літературним сюжетом твору та
характерними засобами музичної
виразності, розвивати вміння виконувати пісні та створювати власні
пластичні імпровізації до музики.
Виховувати
інтерес до слухання класичної симфонічної музики різних типів та виконання
дитячих пісень українських сучасних композиторів.
Тип уроку:
комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання:
музичний інструмент, програвач, мультимедійна
дошка, ілюстрації до музичного
твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора Г. Свиридова.
Основні поняття для
засвоєння: характерні ознаки жанру увертюри, історія
розвитку жанру, увертюра як самостійний жанр симфонічної музики, композиційна
будова (форма) увертюри.
Твори, що вивчаються на
уроці:
·
Г.
Свиридов. Оркестрова увертюра до фільму «Час, уперед!».
·
В.
Дашкевич. Увертюра до фільму «Шерлок Холмс та Доктор Ватсон».
·
«Козацька
пісня» (слова і музика А. Мігай).
Хід уроку
1. Вхід
під музику Г. Свиридова. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2. Музичне
сприймання. Г. Свиридов. Оркестрова увертюра до фільму «Час, уперед!»
3. Аналіз
музичного твору.
1. Яке враження у вас викликала музика?
2. Який образ часу створив композитор за допомогою
засобів музичної виразності?
3. Чи відчувався в
музиці стрімкий лет
часу?
4. Які засоби виразності твору? Розкажіть про
них.
5. Якими
засобами композитор створив образ стрімкого часу? Як це
зобразив симфонічний оркестр?
4. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з
учнями про творчість композитора та
особливості симфонічної увертюри.
Георгій Васильович СВИРИДОВ (1915-1998)
Радянський композитор і піаніст. Музика Свиридова
відрізняється простотою, національною характерністю пісенних мелодій і
гармонічністю мови, блиском і барвистістю оркестрового колориту, чітким
відбором та економією засобів виразності. У доробку композитора — симфонії,
концерти, квартети, сонати, багато вокальних творів: романси, вокальні цикли,
хорові твори та інші.
Оркестрова увертюра до фільму «Час, уперед!» —
одне з відомих інструментальних творів композитора.
«Час, уперед!»
— таку назву має сюїта, написана композитором
1965 року до фільму режисера М. Швейцера (за романом В. Катаева), який
присвячено будівництву міста Магнітогорськ. Сюїта складається з шести частин.
Остання її частина («Час, уперед!») є музичним
втіленням того, що час
неможливо спинити. Цей твір — яскрава знахідка композитора.
Сюїта одразу стала популярною, її часто використовували в
багатьох фільмах, телепередачах. Музика об'єднує одночасно стрімкий потік і
могутність, справді може стати символом нашого часу.
5. Відомості
про особливості жанру увертюри як приклад симфонічної музики.
Цікаво знати,
що слово «увертюра» походить від фран.
що в перекладі означає «початок», «відкриття». Що
ж відкривають увертюри? Вони можуть відкривати оперу, балет, кантату, ораторію,
кінофільм, концерт, театральну виставу. Завдання в увертюри просте —
розповісти глядачу про
твір, який вони будуть дивитися.
Увертюра
як жанр виникла на початку VI століття —
інтродукція до опери
Монтеверді «Орфей», яка була короткою, тому її виконували тричі. Надалі
композитори стали застосовувати увертюри, що складалися з двох або трьох
частин. У творчості італійця О. Скарлатті оперна увертюра перетворилася в
самостійний симфонічний твір, її стали називати симфонія. Найвищого
розвитку увертюра отримала в творчості Моцарта та Бетховена, які були написані
в сонатній формі або у формі фуги, рондо. Класичні увертюри були і в музиці до
театральної дії. Надалі увертюри ніби стали переказувати зміст опери перед її
початком. Поступово увертюри перетворюються в самостійні твори — концертні
увертюри як жанр симфонічної музики, що має програму: в творчості Брамса,
Чайковського, Мендельсона, Вагнера та інших.
6. Музичне
сприймання. В. Дашкевич. Увертюра до фільму «Шерлок Холмс та Доктор Ватсон».
7. Відомості про
композитора — автора увертюри.
Володимир
Сергійович ДАШКЕВИЧ (1934 р.н.)
Російський
композитор і теоретик музики, який багато й плідно працює в кіно. Широку популярність йому
принесла музика для серії фільмів
«Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» (1979—1986) та головна тема з
кінофільму «Собаче серце» (1988).
Окрім
симфонічної музики, композитор написав чимало пісень (зокрема, вокальні цикли
на вірші О. Блока, В. Маяковського, О. Мандельштама), опери «Клоп» і «Ревізор»,
мюзикл «Бумбараш».
9. Відомості
про літературний твір, що став основою сюжету фільму.
Шерлок Холмс —
вигаданий детективний персонаж, головний герой книг англійського письменника
Артура КонанДойла.
В оповіданнях
про Шерлока Холмса зазвичай розповідь
ведеться від імені
його друга і супутника — доктора Джона Ватсона.
Детектив веде свої розслідування, використовуючи логіку
та метод дедукції. Загалом Шерлок Холмс з'являється у 56
оповіданнях і 4 повістях.
Сам письменник
вважав розповіді про Холмса «легким чтивом». Окрім того, його дратувало, що
читачі більше люблять детективи про Холмса, ніж історичні романи, майстром яких
він себе вважав. Зрештою письменник вирішив припинити писати про Холмса.
Однак потік листів обурених читачів,
серед яких були й члени королівської
сім'ї, змусили письменника «оживити» знаменитого детектива.
10. Узагальнення
вивченого матеріалу. Рефлексія.
·
Розкажіть про
жанр симфонічної увертюри.
·
В
чому особливість музики Г. Свиридова та увертюри В. Дашкевича? Який музичний
образ було створено композиторами?
·
Що найбільше
вас вразило на уроці? Розкажіть
про це.
11. Домашнє
завдання.
Прослухайте
музичні твори, які є у вас вдома, особливо
саундтреки до фільмів. Чи
були серед них твори, подібні до
тих, що звучали на уроці? Заспівайте вивчену пісню з друзями.
Коментарі
Дописати коментар