12.04.2021р. 5 клас ТЕМА: "Музика та інші види мистецтва".
Тема уроку
Мета.
ð
Розповісти
учням про зв’язок музики з іншими видами мистецтва, прослідкувати спільні та
відмінні характерні риси різних видів мистецтва, ознайомити учнів з творчістю композитора Л. Деліба, ознайомити
з прийомом гри на скрипці та поняттям піцикато.
ð
Розвивати
вміння знаходити спільні зв’язки з візуальними видами мистецтва, театром,
кіномистецтвом, надавати характеристику музичному образу в творі Л. Деліба, на прикладах
конкретних творів та під час виконання творчих завдань, розпізнавати на слух
штрихи та прийоми гри на скрипці, розрізняти на слух звучання музичних
інструментів симфонічного оркестру, виконувати творчі завдання.
ð
Виховувати
інтерес до інструментальної оркестрової музики зарубіжних композиторів, пісень
сучасних українських композиторів-пісенників.
Твори, що вивчаються на уроці:
ð
Л. Деліб.
«Навшпиньки» з балету «Сільвія» (піцикато).
Хід уроку
Музичне вітання
Починаємо урок!
Щоб дістатись до зірок – ми по сходинках
підемо,
з піснею до них дійдемо.
Сходинка за сходинкою, а за кроком крок,
і з цієї пісеньки почнемо урок!
Зв’язок музичного мистецтва з іншими видами мистецтва
Ми всі любимо слухати
музику, але мало хто замислювався що таке музика. Що таке музика для людини? Музика
— це мистецтво створення звуків.Вона є видом мистецтва, за допомогою якого
можна передавати почуття і настрої.
Між різними видами
мистецтва існує тісний зв’язок.З мистецтвом слова - поезією, літературою - у
музики є багато спільного. Їм властиво передавати життя в русі і розвитку.
Спільним є те, що ці мистецтва людина сприймає за допомогою слуху. Це більш за
все відноситься до віршів. Віршована мова особливо близька музиці. Завдяки
«дружбі» музики та літератури з’явилися різноманітні вокальні жанри, музично –
сценічні види мистецтва. Поєднання
літератури, хореографії, музики подарувало світові балет.
Кожен художній фільм
супроводжується музикою, крім того завдяки музиці ми можемо визначити жанр
кінофільму.Більшість з нас любить мультфільми і любов ця не залежить від віку.
Добрі і смішні, зворушливі і таємничі сюжети не залишають байдужими ні дитини,
ні дорослого. Класична музика звучить в дуже-дуже багатьох мультфільмах і
мультиплікаційних серіалах і часом недосвідчені глядачі навіть не здогадуються,
що це класика. У більшості випадків вона служить тільки як допоміжний фон для
основного дії, але є мультфільми де класична музика є головною дійовою особою
або виконує особливо важливу роль у розвитку сюжету.
Такий вид мистецтва як цирк
неможливо уявити без музики.Згадайте, кожна циркова виставу починається
однаково: гасне світло, і оркестр починає грати увертюру. У цирку половина
успіху артиста - це музичний супровід, що створює особливий настрій у глядачів.
Музика володіє дивовижною
силою впливу на людину і тому вона є одним з прекрасних і дуже сильних засобів
його внутрішнього розвитку. Людина переживає музику так, як би переживала реальні події в своєму житті, і
знайомство з музикою - це можливість отримання позитивного життєвого досвіду.
Що ж таке музика? Музика є
частиною нашого життя. Без неї наше життя було б нудне і одноманітне. Вона
завжди поруч з нами, навіть якщо ми її не відчуваємо. Чому ж так відбувається?
Вся справа в тому, що музика подібна закритою чарівної скриньки. Щоб навчитися
слухати музику, особливо класичну, потрібно підібрати до скриньки чарівний
ключик.
Музика може підняти
настрій, коли нам сумно; вона може розділити з людиною радість і смуток,
зробити його добрішим і краще. Музика може змінити світогляд людини, її
ставлення до життя.
Зайдіть за посиланням
: https://www.youtube.com/watch?v=ySATMEPVLL4
Сьогодні на уроці ми познайомимося
з талановитим композитором та його прекрасним твором.
Клеман Філібер Лео Деліб —видатний автор музики для театру: балету, опери та
оперети. Його роботи є демонстрацією кращих проявів традиційних французьких
якостей - ясності, чарівності і витонченості. Створював партитури з ретельністю
і бездоганністю, гідної кращих оперних композиторів, він не тільки складав
жваві, що запам'ятовуються мелодії, а й перекладав їх в блискучі оркестровки.
З 1856 року він почав
писати оперети, 15 з них йшли в малих театрах протягом наступного десятиліття.
Перша можливість здійснити більш серйозну постановку випала в 1866 році. У
співавторстві з композитором, що спеціалізувався на балетах, Людвігом Мінкусом,
він написав балет «LaSource» (Струмок) для Паризької опери. Успіх приніс Деліб
замовлення на другу роботу: «Coppélia» ( «Коппелія», або «Красуня з блакитними очима»).
Балет, написаний без допомоги Мінкуса, швидко отримав визнання і на
сьогоднішній день є класикою. Після цього була написана «Sylvia» (Сільвія). Ці
твори сприяли підвищенню якості балетної музики, а також стали зразком для
наступних поколінь композиторів. Ними, зокрема, захоплювався Петро Ілліч
Чайковський.
Серед французьких
композиторів XIX ст. творчість Л. Деліба виділяється особливою чистотою
французького стилю: його музика лаконічна і барвиста, мелодійна і ритмічно
гнучка, дотепна і щира. Стихією композитора був музичний театр, а його ім'я
стало синонімом новаторських тенденцій в балетній музиці XIX в.
Піцикато композитора з
балету «Сільвія» написане для виконання з балетом у супроводі оркестру. В
балетах він утвердив художній принцип безперервності й гнучкості розвитку
музично-танцювальних форм, намітив їхній зв’язок зі співучою та змістовною
музикою пантомімних сцен.
Балетмейстер(нім.
Ballettmeister — «постановник балету») — автор і постановник шоу-балетів,
танців, хореографічних номерів, танцювальних сцен в опері та опереті, керівник
балетної трупи.
7. Музичне сприймання. Відеоперегляд Л.
Деліб. «Навшпиньки» з балету «Сільвія»(піцикато).
Заходимо за посиланням :
https://www.youtube.com/watch?v=vObFaDpElCk
Спочатку звернемось до
музичного словника, щоб ознайомитися з визначенням піцикато.
Піцикато(у
перекладі з італійської — «щипати») — спосіб гри на смичкових музичних інструментах,
коли звук видобувають не смичком, а щипком, торкаючи струни пальцями. Звук стає
уривчастим і тихішим.
Аналіз музичного твору.
Ø
Яке у вас
враження після відеоперегляду?
Ø
Які інструменти
ви почули?
Ø
Яка група
інструментів виконує піцикато?
Ø
Як можна
охарактеризувати мелодію?
Ø
Дайте
характеристику засобам музичної виразності
Творче
завдання
Діти розподіляються на 2
групи. Перша група – балетмейстери, друга
- художники
Завдання для 1 групи. Уявіть
себе балетмейстером и придумайте свої рухи під цю музику.
Завдання для 2 групи. Якими
кольорами ви би намалювали настрій, характер прослуханої музики.
Обговорення виконаного
завдання
Бесіда про зв’язки музики з живописом.
Без слів не можна вірша
написати,
Без нот не можна музики
заграти,
А у художника своя є мова
–
Це мова фарб, це гама
кольорова.
Великий італійський
художник Леонардо да Вінчі назвав музику
«сестрою живопису». І дійсно, ці два види мистецтва розвивалися паралельно,
стикаючись не менш тісно, ніж музика і поезія. Музиканти і музика, музичні
інструменти служили улюбленою моделлю для образотворчого мистецтва у різні
часи.
Музика може викликати в
нашій уяві будь-які зорові образи, вдивляючись в картини, ми можемо почути в
своїй уяві ту чи іншу музику. Ці два мистецтва різні, але їх жанри можуть бути
однакові.
Ви, напевно, вже зрозуміли,
що музика і живопис пов'язані між собою. Але не тільки загальні теми і жанри
об'єднують ці два види мистецтва. Багато понять з області живопису увійшли в
музику і навпаки. Назвіть, яке поняття з музики - в живопис, а яке з живопису в
музику? Давайте пояснимо кожне поняття.
(Діти з допомогою вчителя пояснюють сенс кожного поняття і визначають, до якого
виду мистецтва вони відносяться)
ð
Звукова
палітра
ð
Кольорова
гама
ð
Музичний
живопис
ð
Мальовнича
музика
ð
Холодні і
теплі тембри
ð
Ритмічний
малюнок
ð
Мелодійна
лінія
ð
Світлі і
похмурі тони
Домашнє завдання.
ð
Як називається твір, який ми сьогодні слухали?
ð
Хто автор?
ð
Що таке піцикато?
ð
Як музика пов’язана з іншими видами мистецтва?
ð
Який вплив музики на людину?
Коментарі
Дописати коментар